Aktualności

        • Wyróżnienie dla naszej szkoły od MEN!
          • Wyróżnienie dla naszej szkoły od MEN!

          • Wyróżnienie dla naszej szkoły od Minister Edukacji Narodowej!

            Z ogromną radością dzielimy się wyjątkowym wyróżnieniem — list gratulacyjny od Pani Minister Edukacji trafił na ręce dyrekcji oraz nauczycieli koordynatorów Klasy Patronackiej eTwinning: pana Marcina Hościłowicza i pana Michała Sośnickiego! 🎉

            Ministerstwo doceniło nasze zaangażowanie w Program eTwinning i podkreśliło, że nasza szkoła:

            🌍 odważnie realizuje misję nowoczesnej edukacji otwartej na współpracę międzynarodową

            💡 rozwija u młodych ludzi kompetencje przyszłości — innowacyjność, krytyczne myślenie i odpowiedzialne korzystanie z technologii

            🤝 buduje mosty ponad granicami — otwierając uczniów na dialog z rówieśnikami z całej Europy

            🏆 tworzy przestrzeń inspirującą do zdobywania wiedzy przez doświadczenie

            Jesteśmy dumni z naszych nauczycieli i uczniów — to Wasza praca i otwartość sprawiają, że III LO w Suwałkach jest szkołą wyjątkową! 💚

            #eTwinning #KlasaPatronacka #IIILOSuwałki #MEN #NowoczesnaEdukacja #DumniZNaszejSzkoły

        • KURS FIZYKI BEZ PANIKI Ogarnij podstawy przed wrześniem
          • Kurs przygotowujący do fizyki

          • KURS FIZYKI BEZ PANIKI

            Ogarnij podstawy przed wrześniem

            TERMIN
            24–28 sierpnia

            GODZINA
            9:00–11:00

            DLA KOGO?
            uczniowie klasy 1A, III LO

            PODCZAS ZAJĘĆ:

            poznasz najważniejsze pojęcia i wzory,
            przypomnisz sobie podstawy,
            nauczysz się analizować zadania,
            zobaczysz, że fizykę da się zrozumieć.
            ZAPRASZAMY!

        • Mistrzostwa pierwszej pomocy
          • Mistrzostwa pierwszej pomocy

          • Panika w klasie, bo koleżanka poparzyła się podczas lekcji chemii, ciężki wypadek na hulajnodze, amputacja w warsztacie samochodowym. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji, jak pomóc i nie zaszkodzić? To tylko niektóre z pozoracji podczas XV Mistrzostw Pierwszej Pomocy 2026 z którymi zmierzyli się uczniowie suwalskich szkół średnich. W zawodach wzięło udział siedem zespołów, reprezentujących III LO, I LO, ZS nr 4 i ZDZ. Najlepsi w rywalizacji okazali się uczniowie naszej szkoły. II miejsce zajęła drużyna w składzie: Lena Burzyńska 2c, Barbara Chomicz 2a, Szymon Warakomski 2b, a NAJLEPSI okazali się reprezentanci klasy 1b1: Zuzanna Krejpcio, Julia Żuk i Michał Dąbrowski. Na efekt końcowy złożyły się wyniki z testu teoretycznego i rywalizacji podczas symulacji. WIELKIE GRATULACJE należą się zwycięzcom i wszystkim, biorącym udział w Mistrzostwach!

            Podziękowania także dla naszych pozorantów, którzy z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem wcielali się w role poszkodowanych w wypadkach.

            Mistrzostwa mogliśmy zorganizować dzięki współpracy z Państwową Uczelnią Zawodową w Suwałkach. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Emilii Harasim-Piszczatowskiej, Dziekana Wydziału Ochrony Zdrowia, Pana Daniela Dziekońskiego i Pana Alberta Zabłockiego - wykładowców PUZ w Suwałkach.

            Nagrody ufundowali: Ambasador wydarzenia: Elektromil Suwałki, partnerzy: bounce.radio, TheWhiteBearCoffee Suwałki i Movement Arena Suwałki.

            Organizatorzy:

            Katarzyna Witkowska III LO w Suwałkach

            Emilia Harasim-Piszczatowska PUZ w Suwałkach

            Daniel Dziekoński PUZ w Suwałkach

            Albert Zabłocki PUZ w Suwałkach

        • Rozdanie Certyfikatów Językowych Cambridge
          • Rozdanie Certyfikatów Językowych Cambridge

          • 3 czerwca 2026 r., kolejny raz, mieliśmy przyjemność rozdać Certyfikaty Językowe Cambridge.
            To wyjątkowy moment podsumowujący pracę, wytrwałość i zaangażowanie młodych ludzi w rozwój językowy. Certyfikat Cambridge pozwala uzyskać zwolnienie z lektoratu na studiach oraz poświadczoną znajomość języka angielskiego, którą można wpisać w CV. Gratulujemy nie tylko wspaniałych wyników, ale również świadomego kształtowania własnej przyszłości. 
            #CambridgeEnglishPreparationCentre

        • Certyfikaty IBM
          • Lokalna Akademia Cisco: kurs "AI Fundamentals with IBM SkillsBuild"

          • Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 3F ukończyli kurs "AI Fundamentals with IBM SkillsBuild" w ramach Cisco Networking Academy i otrzymali Odznakę cyfrową oraz Certyfikat potwierdzający opanowanie umiejętności w zakresie wiedzy o AI.

            Zakres tematyczny kursu:
            - Zdefiniowanie sztucznej inteligencji.
            - Rozróżnianie sztucznej inteligencji (AI) od inteligencji rozszerzonej.
            - Wyróżnienie trzech poziomów sztucznej inteligencji.
            - Historia AI, od przeszłości do możliwej przyszłości.
            - Zdefiniowanie i analiza uczenia maszynowego.
            - Rozróżnienie danych ustrukturyzowanych, nieustrukturyzowanych i częściowo ustrukturyzowanych.
            - Analiza, w jaki sposób uczenie maszynowe strukturyzuje dane nieustrukturyzowane.
            - Analiza, w jaki sposób uczenie maszynowe wykorzystuje obliczenia probabilistyczne do rozwiązywania problemów.
            - Trzy metody analizy danych przez uczenie maszynowe.
            - Idealna relacja między ludźmi a uczeniem maszynowym.

            Wszystkie materiały do zajęć są wyłącznie w języku angielskim.
            Instruktor: Joanna Domuracka

        • Rajd rowerowy
          • Dzień Trzeciego-Dzień Dziecka-RAJD ROWEROWY

          • Uczniowie i nauczyciele III LO pierwszy dzień czerwca uczcili na sportowo 💪

            Tradycyjnie wybraliśmy się na przejażdżkę śladami patrona naszej szkoły Alfreda Lityńskiego👨🏽‍🎓

            Główna trasa przebiegała wokół jeziora Wigry, ale można było wybrać krótszy szlak🌲

            Miła atmosfera😜 , piękne widoki 🏞️ , sprzyjająca pogoda 🌤️ i relaks połączony z wysiłkiem 🥵 wszystkim sprawiły przyjemność 😁 😀

            W tej edycji szkoła nagrodziła pięciu losowo wybranych uczestników voucherami na zakup akcesoriów rowerowych- gratulujemy szczęściarzom 👏 💵 🏆

            Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne edycje.

        • Suwalczanka Julia Markowska z Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu piosenki w Wilnie
          • Sukces naszej uczennicy

          • Julia Markowska, uczennica III LO w Suwałkach, zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Music Talent League w Wilnie.

            Suwalczanka zauroczyła międzynarodowe jury brawurowym wykonaniem utworu „Always Remember Us This Way” z repertuaru Lady Gagi.

            W konkursie wzięło udział około 700 młodych artystów z Litwy, Łotwy, Polski, Mołdawii, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Ich występy oceniało 13 członków międzynarodowej komisji - profesjonalistów z różnych dziedzin muzyki.

            Występy laureatów zostały sfilmowane i będą wyemitowane w litewskiej telewizji LRT.

             

            Tekst i zdjęcia Suwalki24.pl:

            https://www.suwalki24.pl/article/1,suwalczanka-julia-markowska-z-grand-prix-miedzynarodowego-festiwalu-piosenki-w-wilnie

        • Dyplom Muszelki Wigier
          • Sukces naszej uczennicy

          • Miło nam poinformować, że nasza uczennica, Ola Perkowska, z klasy 2c zdobyła SREBRNĄ MUSZELKĘ WIGIER w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca.
            Gratulujemy 👏👏👏🌹Miło nam poinformować, że nasza uczennica, Ola Perkowska, z klasy 2c zdobyła SREBRNĄ MUSZELKĘ WIGIER w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca.Gratulujemy 👏👏👏🌹

        • „Sounds like me – words & music that define us” to mini projekt zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przez klasę 1c lingwistyczną, grupę 2
          • Sounds like me – words & music that define us

          • „Sounds like me – words & music that define us” to mini projekt zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przez klasę 1c lingwistyczną, grupę 2.

            Uczniowie zaprezentowali utwory, które współtworzą ich wrażliwość i sposób postrzegania świata – ulubione wiersze oraz piosenki, w których najważniejsze okazało się słowo: jego znaczenie, rytm, kontekst i emocjonalny wydźwięk.

            Każde wystąpienie było efektem starannej pracy interpretacyjnej, świadomego doboru tekstów oraz dojrzałej refleksji nad językiem jako narzędziem budowania tożsamości. Prezentacje wyróżniały się kulturą wypowiedzi i umiejętnością analizy lingwistycznej – od warstwy semantycznej po stylistyczne niuanse przekazu. Projekt był również doskonałą okazją do rozwijania i doskonalenia umiejętności prezentacyjnych (brushing up presentation skills), tak istotnych w edukacji językowej i współczesnej komunikacji.

            To spotkanie z literaturą i muzyką pokazało, że język nie jest jedynie środkiem komunikacji, lecz także przestrzenią interpretacji świata, emocji i doświadczeń. Gratulujemy wszystkim Uczestnikom intelektualnej odwagi, wrażliwości oraz jakości przygotowanych prezentacji.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do pomysłodawczyni projektu, p. Alicji Węsierskiej-Kwiecień, za inspirację i stworzenie przestrzeni dla tak wartościowych działań czytelniczo-językowych. Uczniowie IC (grupa 2) i Dorota Hołownia-Dudek.

        • 15 maja w ramach Erasmus + w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące systemu gospodarowania odpadami
          • Warsztaty dotyczące systemu gospodarowania odpadami

          • 15 maja w ramach Erasmus + w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące systemu gospodarowania odpadami. Uczniowie klas: 1b1, 2b najpierw wysłuchali prezentacji na temat zasad segregacji śmieci oraz roli PSZOK-u w ochronie środowiska. Następnie uczestnicy, pracując w grupach, przygotowali plakaty edukacyjne. Tematy prac dotyczyły m.in. roli PSZOK-u w prawidłowej gospodarce odpadami, zasad poprawnej segregacji do kolorowych pojemników oraz czasu rozkładu odpadów w środowisku. Warsztaty pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę ekologiczną oraz rozwinąć kreatywność🌍 🌿

        • Badanie wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1
          • Badanie wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1

          • Prewencyjne badanie populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym w województwie podlaskim


            Aktualnie badanie dedykowane jest dla dzieci w wieku 1-18 lat (od momentu ukończenia 1 r.ż oraz do momentu ukończenia 18r.ż.).

            Każdy uczestnik badania musi się zgłosić w terminie pobrania krwi z rodzicem lub opiekunem prawnym.

            Dziecko nie musi być na czczo.

            Wystarczy pobranie 1 próbki krwi żylnej.


            Przed wzięciem udziału w badaniu prosimy o uzupełnienie 2 dokumentów:

            1. Formularza świadomej zgody pacjenta (niezbędna jest pisemna zgoda rodzica / opiekuna prawnego oraz dziecka jeżeli jest w wieku >13 lat)

            2. Informacji o przetwarzaniu danych osobowych uczestnika badania przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (podpisuje rodzic / opiekun prawny oraz dziecko w wieku >16 lat)

            Formularze załączamy do maila. Można je również pobrać na stronie internetowej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego imienia Ludwika Zamenhofa w Białymstoku w zakładce: Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii i uzupełnić wcześniej.

            Dokumenty te będą także dostępne na miejscu pobrania.

            Na miejscu, przed samym pobraniem będzie trzeba uzupełnić dodatkowo ankietę dotyczącą dotychczasowego oraz aktualnego stanu zdrowia dziecka (może być przydatna książeczka zdrowia dziecka).


            Wyniki badania będą przekazywane rodzicom telefonicznie/mailowo do ok 2-3 miesięcy

            po pobraniu próbki TYLKO W PRZYPADKU NIEPRAWIDŁOWEGO WYNIKU!

            • Pozostali uczestnicy nie będą zwrotnie informowani. Jeśli ktoś będzie koniecznie wymagał informacji,

            że wynik był prawidłowy:

            - tel do Kliniki (85) 7450-724

            - lub mailowo: wyprzedzmy.cukrzyce.typu1@umb.edu.pl

        • Rekrutacja 2026/27 czas start!
          • Rekrutacja 2026/27 czas start!

          • Drodzy Ósmoklasiści, od 11 maja możecie elektronicznie wypełniać wnioski i składać ich wydrukowane wersje w szkole pierwszego wyboru ( III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach:).

            W tym roku proponujemy naukę w 5 klasach:

            - Inżynierska z AI.

            - Medyczna.

            - Lingwistyczna (dwujęzyczna).

            - Społeczno-Prawnicza.

            - Menedżerska.

            Przypominany również, że termin aplikowania do klasy dwujęzycznej kończy się 27 maja o godz. 15.00.

            Powodzenia!

        • Wizyta w Politechnice Warszawskiej
          • Wizyta w Politechnice Warszawskiej

          • W dniu 27 kwietnia 2026 r. klasa 3a odwiedziła Politechnikę Warszawską. Bardzo dziękujemy panu prodziekanowi, Kamilowi Futyma, kadrze akademickiej wydziału MEiL oraz studentom za wspaniałe zajęcia, przedstawienie nam dostępnych kierunków studiów i możliwości, które otwierają się dzięki nim przed młodym człowiekiem. Doceniamy ogrom czasu, jaki nam państwo poświęcili i wspaniałą atmosferę uczelni. Dziękujemy!

        • Wizyta w 4. Liceum Ogólnokształcącym w Heraklionie
          • Wizyta w 4. Liceum Ogólnokształcącym w Heraklionie

          • Greckie inspiracje, polscy nauczyciele, międzynarodowe przesądy 🌍 ✨

            Wizyta w 4. Liceum Ogólnokształcącym w Heraklionie okazała się czymś znacznie ważniejszym niż tylko procesem edukacyjnym – stanowiła bowiem przygodę pełną odkryć, rozmów, poszukiwań podobieństw między kulturą grecką i polską. 🏛️ 🇬🇷 🇵🇱

            W ramach doskonalenia zawodowego wspartego akredytacją Erasmus+ pani Urszula Tucholska przygotowała lekcję dotyczącą najbardziej popularnych przesądów. 🍀 Przy wsparciu pani Urszuli Łapińskiej uczniowie pracowali w grupach, dzielili się własnymi doświadczeniami – stało się to punktem wyjścia do dyskusji na temat przesądów popularnych w Polsce oraz Grecji. Była to fascynująca podróż przez świat wierzeń i zabobonów. 🔮 🌙

            Oprócz tych działań nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego w dniach 20–24.04.2026 mieli okazję obserwować greckich nauczycieli podczas lekcji, zapoznać się z greckim systemem szkolnictwa, doświadczyć pracy z grecką młodzieżą. 📚 👩‍🏫 Wrodzona gościnność Greków stworzyła atmosferę otwartości i ciekawości, co zdecydowanie pomogło w zdobywaniu wiedzy. 🤝 💡

             

        • Dzień otwarty w III LO w Suwałkach
          • Dzień otwarty w III LO w Suwałkach

          • 17 kwietnia 2026 r. ósmoklasiści 👥 mogli zobaczyć od środka naszą szkołę, zapoznać się z ofertą profili klas i zaznać trochę życia w trzecim. Aby umilić im ten czas przygotowaliśmy nie tylko powitanie i stoiska promujące klasy🌱 🪨 🔭 📖 ale również, gościa naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w lekcji angielskiego, spróbować swoich sił w przeprowadzaniu doświadczeń 👨‍🔬 oraz zapoznać naszych szkolnych schoolworkerów🫂 , którzy swoim wsparciem i przyjemną rozmową, bez stresu motywują na co dzień uczniów naszej szkoły. 😄

            Dzień pełen pracy i zaangażowania, ale takie właśnie lubimy najbardziej, gdy możemy rozwiać wątpliwości innych, związanych w tym przypadku z wyborem szkoły. Dziękujemy bardzo🩷 wszystkim za przybycie i czekamy na was we wrześniu🏫

            Do zobaczenia 😁

        • Gazeta Marmurówka
          • Gazeta „Marmurówka”

          • Mamy to! 🎉 🗞

            Z ogromną radością ogłaszamy, że światło dzienne ujrzał właśnie pierwszy numer wskrzeszonej szkolnej gazetki – „Marmurówka"! 📰 ✨

            Dla wielu z Was to może być niespodzianka, ale „Marmurówka" ma już swoją historię – przez wiele lat była stałym elementem życia naszego liceum, po czym na jakiś czas zniknęła z korytarzy III LO. Dziś, po kilkuletniej przerwie, wraca z nową energią i nowym zespołem redakcyjnym!

            Dlaczego warto po nią sięgnąć? Bo to solidny projekt stworzony przez uczniów dla uczniów. Chcemy, żeby „Marmurówka” była głosem naszej społeczności, miejscem na Wasze opinie, pasje i odrobinę szkolnego humoru.

            Nie bądźcie ostatnimi, którzy dowiedzą się o najciekawszych tematach! Bierzcie, czytajcie i dawajcie znać, jak Wam się podoba. Czekamy na Wasze wrażenia i sugestie – w końcu tworzymy to razem! 🤝

            Miłej lektury! 📖 ☕

            Opiekun redakcji: Jan Czerniecki

            Kontakt mailowy: marmurowka@zs1.suwalki.edu.pl

            #Marmurówka #3losuwałki #SzkolnaGazetka #NowyNumer #NaszaSzkoła #Czytam